Naši duhovni velikani

Nebeski blažen domaru,
O dični sveti Bartole
Ti apostolâ drugaru,
Tvoj blagdan sretni slavimo.

Gospodin Isus spazi te
I milim okom pogleda:
I srce tvoje nalazi
Sve otvoreno istini.

Svi proroci kroz vjekove
Navješćuju nam Mesiju,
A evo, on te poziva
On tebi sam se otkriva.

U učeničku četu te
Milostivo odabire,
Da putem križa slijediš ga
Do vječne dike nebeske.

Ti Kristu vjeran ostade
I apostol i prijatelj,
Životom, djelom prenoseć
Po svemu svijetu Blagovijest.

Sva slava tebi, Isuse,
Što apostole proslavljaš:
Na Bartolov nam zagovor
Udijeli diku nebesku! Amen.
Himan svetom Bartolu

dio slike "Posljednjeg suda" u
Sikstinskoj kapeli, koji prikazuje
apostola Bartola kako oderan
drži svoju kožu u ruci

izvor: https://hr.wikipedia.org/wiki/ Sveti_Bartol#/media/Datoteka: Last_judgement.jpg
Sveti Bartol (Bartolomej) jedan je od Isusovih dvanaestorice apostola. Njegovo se ime izvodi od „bar-Tôlmay“, što znači Talmajev sin. Spominje ga Matejevo, Markovo i Lukino evanđelje te Djela apostolska. Predaja ga poistovjećuje s Natanaelom iz Ivanova evanđelja, kada evađelist Ivan opisujući svjedočanstvo prvih učenika, navodi i susret između Filipa i Natanaela, a zatim između Isusa i Natanaela (Iv 1,45-51).  Premda tumači Svetoga pisma nisu posve sigurni je li Natanael istovjetan Bartolomeju, većina razloga ipak govori tome u prilog.
Bartolomej je bio rodom iz Kane Galilejske, a po Isusovu uzašašću bio je i vrijedan misionar. Prema apokrifima Bartolomej je propovijedao Evanđelje najprije u Indiji, a onda u Armeniji, gdje je bio mučen i to na najokrutniji način. Ogulili su mu kožu i onda odrubili glavu. To strašno mučeništvo ovjekovječio je u Sikstinskoj kapeli slavni Michelangelo prikazavši na slici Posljednjeg suda sv. Bartola kako oderan drži svoju kožu u ruci. Na toj koži Michelangelo je napravio autoportret.
Relikvije sv. Bartola čuvaju se od 10. stoljeća u Rimu, zahvaljujući caru Otonu III.  i položene su u crkvi sv. Bartola na otočiću usred rijeke Tiber.  Sveti Bartol zaštitnik je Armenije, mesara, proizvođača kože i cipela, oboljelih od grčeva, kožnih i živčanih bolesti.
U Varaždinskoj biskupiji sv. Bartol zaštitnik je Župe Bartolovec i Župe Kamenica, a suzaštitnik Župe Pribislavec. Više informacija o tim mjestima, njihovoj povijesti i stanovništvu možete saznati čitajući monografije dostupne za posudbu u Biskupijskoj knjižnici Varaždin (https://library.foi.hr/lib/knjiga.php?B=573&H=&E=&V=&lok=&zbi=&item=7733&nivo=&upit=bartolovec,https://library.foi.hr/lib/knjiga.php?B=573&H=&E=&V=&lok=&zbi=&item=4697&nivo=&upit=kamenica).

Gospodine, ojačaj u nama vjeru kojom je sveti apostol Bartol iskreno pristao uz Krista, tvoga Sina.
Po njegovu zagovoru daj da Crkva svim narodima bude otajstvo spasenja.
Po Kristu Gospodinu našem.
Amen!